A.O.S.B. 10001 Sokak No: 9 Çiğli / İZMİR
+90 (232) 472 15 45
info@lunatr.com

“AKILLA” DOKUNDUĞU SAYAÇLARLA İHRACAT HEDEFİNİ YÜKSELTTİ

LUNA Akıllı Su ve Elektrik Sayaçları | Smart Water and Energy Meters

“AKILLA” DOKUNDUĞU SAYAÇLARLA İHRACAT HEDEFİNİ YÜKSELTTİ

İzmir’de, ürettiği akıllı su ve elektrik sayaçlarını 35 ülkeye satan firma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen bu yıl 30 milyon dolarlık ihracat hedefliyor.

Yaklaşık 30 metrekarelik bir alanda 1991’de mühendis Mustafa Karabağlı tarafından kurulan Luna Elektrik Elektronik, aradan geçen sürede teknolojiyi de kullanarak hızla büyüdü. 

Luna Elektrik Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük bir sermayeyle kurduğu şirketin bugünlere gelmesi nedeniyle gururlu olduğunu ifade etti.

Halen 35 ülkeye akıllı sayaç gönderdiklerini söyleyen Karabağlı, şöyle devam etti:

“İhracat yaptığımız ülkeler arasında Güney Amerika da var, Malezya ve Endonezya gibi ülkeler de… Şu anda odaklandığımız hedef pazar ise Avrupa. Çünkü Avrupa akıllı sayaç konusunda çok hızlı ve öncü olamadı. Akıllı sayaç ve enerji su yönetimi şebekelerinde biraz daha geri kaldı. Dolayısıyla Avrupa bu anlamda önemli bir pazar diye düşünüyoruz. Biz de bu sebeple Avrupa’da 2 ayrı ülkede ofis açtık. Avrupa’da bir yeni montaj hattı devreye alıp ürünleri monte ederek, yarı mamulleri Avrupa’dan servis vermeyi planlıyoruz.”

Geçen yılı 25 milyon dolarlık ihracatla kapattıklarını belirten Karabağlı, Kovid-19 nedeniyle şu an işlerinde durgunluk olduğunu, ancak yeni pazarlara yönelik arayışlarının sürdüğünü bildirdi. Karabağlı, “Bu yılki ihracat hedefimiz 30 milyon dolar. İnşallah bunu Kovid-19’a rağmen yakalayacağız.” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun yaklaşık 5 yıl önce kayıp ve kaçağın düşürülmesine yönelik bir çalışma başlattığını, buna yönelik projenin de kendilerine verildiğini söyleyen Karabağlı, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda kayıp kaçak oranının yüksek olduğu başka bir ilçeyi akıllı sayaçlarla donattık. Yaklaşık bir sene sonra o yerleşim birimindeki kayıp ve kaçak oranı yüzde 65’ten 10’a indi. Ardından bu proje birçok bölgeye yayıldı ve 1 milyonun üzerinde aboneye benzer sistem uygulandı.”

Bir çok internet sitesi ve haber kaynağında yer alan haberler şu şekilde;

aa04052020

MSN1

yeni-haber

KAMU HABER

HEDEF-HALK

HABERLER04052020